Aktuality

Aktuality

5 říjen

Sociální systém jen pro potřebné

Naprosto chápu, že každý člověk se může dostat do obtížné situace. Každý má v takovém případě nárok na určitou sociální pomoc formou sociálních dávek. Ta však není na věky, jen na určitý časový úsek. Ochrana patří především lidem se zdravotním postižením, skutečně opuštěným jedincům a seniorům. Každý, kdo má zdravé ruce, musí za pobírání sociálních dávek, pokud se nevzdělává, odvádět práci. Kdo odmítá pracovat, dostane pouze existenční minimum!


29 září

Rodina je pro mě na prvním místě!

Chci zajistit lepší sladění práce a pracovního života. Proto podporuji alternativní formy péče o děti, které budou vhodné především tam, kde je nedostatek klasických mateřských školek. Podpořím vznik dětských skupin, které jsou jednodušší formou firemních školek. Na rozdíl od tradičních předškolních zařízení budou zřizovány za jednodušších provozních i finančních podmínek. Jejich vznik může být financován z evropských fondů. Náklady na zřízení a provoz si budou moci firmy odepsat z daní. Budou je moci zřizovat i obce či neziskový sektor.


22 září

Pružnější pracovní trh, více práce pro vás!

Podpora zaměstnanosti patří mezi hlavní priority občanských demokratů. Nová pracovní místa ovšem nevytvoříme nákladnými a neefektivními státními programy, ale podporou podnikání a pružným pracovním trhem.

Soukromé firmy a podnikatelé, kteří vytvářejí pracovní místa, jsou pro nás zásadním partnerem pro řešení problémů s nezaměstnaností. Jsou motorem ekonomiky, nesou kůži na trh doma a mnozí i v zahraničí. To platí nejenom pro velké firmy, ale i pro malé podniky a živnostníky. Nechci na rozdíl socialistů utlumit rozvoj firem, vysokými daněmi je vyhánět do daňových rájů a živnostníky zvyšováním odvodů na pracovní úřady. Podnikatelé pro mě nejsou parazity, ale páteří ekonomiky.


15 září

Sociální systém jen pro potřebné

Naprosto chápu, že každý člověk se může dostat do obtížné situace. Každý má v takovém případě nárok na určitou sociální pomoc formou sociálních dávek. Ta však není na věky, jen na určitý časový úsek. Ochrana patří především lidem se zdravotním postižením, skutečně opuštěným jedincům a seniorům. Každý, kdo má zdravé ruce, musí za pobírání sociálních dávek, pokud se nevzdělává, odvádět práci. Kdo odmítá pracovat, dostane pouze existenční minimum!

 


11 srpen

Přistěhovalci důchodový systém nespasí

Pokles porodnosti, stárnutí obyvatel a postupné vymírání populace – to jsou témata, která v poslední době pálí Evropu, ač se jim paradoxně veřejná debata příliš nevěnuje. Česká republika se může „chlubit“ průměrnou porodností kolem 1,5 dítěte na jednu ženu, například v Německu se tato hodnota pohybuje kolem 1,36 dítěte a nejnižší čísla v rámci Evropy vykazuje Slovensko, 1,31.


4 srpen

Kvóty mě uráží, ženy se prosadí samy

(zdroj: ECHO 24.cz)
Návrat do velké politiky chystá po roce bývalá poslankyně ODS Lenka Kohoutová. Zakladatelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením dostala v pondělí nominaci od svých kladenských kolegů.


17 červen

Švarcsystém je znakem nezávislosti na státu, legalizujme ho!

Vláda vedená duem Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš svém prohlášení vyhlásila boj živnostníkům a švarcsystému v České republice. Tedy zaměstnávání samostatně výdělečných osob, které nese jméno po podnikateli Miroslavu Švarcovi a rozšířilo se na začátku devadesátých let minulého století.  


11 červen

Kohoutová ztrhala Marksovou: Jen natahuje ruku k Babišovi. Neví, kde vezme miliardy

Jako mnoho povyku pro nic hodnotí exposlankyně ODS Lenka Kohoutová počínání Sobotkova kabinetu v sociální oblasti během úvodních pěti měsíců jeho vládnutí. Kritizuje zvýšení minimální mzdy, kterou by bylo naopak nejlépe zrušit. Ministryni práce vytýká, že má mnoho nápadů, ale neví, kde na ně vzít, a tak jen přichází s nataženou rukou směrem k ministerstvu financí.


6 červen

Těší mne příklon ČSSD k rozumné pravicové politice

Těší mne příklon sociální demokracie k rozumné pravicové politice, kdy se po návštěvě ministryně práce a sociálních věcí v Moravskoslezském kraji ústy Petra Bičeje, náměstka primátora Karviné, dozvídáme, že sociální dávky mají být za správní delikty exekuovatelné, což byl jeden z našich návrhů již v předešlém volebním období – kdy tento návrh ČSSD nepodporovala.


3 červen

Zvýšení minimální mzdy je asociální a může stát až 650 milionů

Ministryně Marksová - Tominová zdůvodňuje zvýšení minimální mzdy sociálními důvody a snahou zajistit lidem s nejmenšími příjmy důstojnější živobytí. Praxe ovšem ukazuje, že zvýšení minimální mzdy sociální není, ba právě naopak!


2 červen

Navýšení minimální mzdy ohrozí zdravotně postižené

Navýšení minimální mzdy může vyvolat růst nezaměstnanosti lidí se zdravotním postižením, kteří působí na chráněném trhu práce.


30 květen

Postup vlády vůči penzistům je vrchol pokrytectví

Prohlásila to bývalá poslankyně ODS a expertka ODS na sociální oblast Lenka Kohoutová."Levicová vláda se zachovala vrcholně pokrytecky vůči pracujícím důchodcům. Na svém zasedání jim odmítla vrátit slevu na dani, když přijala zamítavé stanovisko vůči návrhu poslanců Občanské demokratické strany.


28 květen

Co vlastně chystá levicová vláda na seniory?

Levicová vláda se zachovala vrcholně pokrytecky vůči pracujícím důchodcům. Na svém dnešním zasedání jim odmítla vrátit slevu na dani, když přijala zamítavé stanovisko vůči návrhu poslanců Občanské demokratické strany. Ti navrhovali, aby pracující důchodci mohli uplatňovat tzv. základní slevu na poplatníka, což v praxi znamená, že by jim ročně v peněžence zůstalo o 24 840 korun víc.


24 květen

Státní pracovní místa ekonomiku nezachrání

Vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců nedávno oslavila 100 dní svého vládnutí a již se z úst některých ministrů začínají linout samospásné návrhy podpory českého hospodářství, které ale mají tendenci křehce se vzpamatovávající českou ekonomiku spíše utlumit.


21 květen

Lenka Kohoutová hostem diskusního pořadu ČRo - Radiožurnálu

Hostem diskusního pořadu ČRo - Radiožurnál byla expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová.


13 květen

Komentář k návštěvě ministrů na Šluknovsku

Ministři dnes zavítali na Šluknovsko. Vyloučené lokality se minimálně pěti vládám nedaří zvládnout. Přeji této vládě, aby byla úspěšnější. Vyloučené lokality to samozřejmě potřebují.


12 květen

Ministryně Tominová nezná zákony a vymlouvá se na své předchůdce

„Vyloučené lokality se minimálně pěti vládám nedaří zvládnout. Přeji této vládě, aby byla úspěšnější. Vyloučené lokality to samozřejmě potřebují,“ vzkazuje jim expertka ODS na sociální oblast Lenka Kohoutová.


26 duben

Kvůli dohodě vlády s odboráři budou firmy muset propouštět

Vláda v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou se s odbory dohodla, že v budoucnu zkomplikuje situaci lidem pracujícím za minimální mzdu - tedy např. handicapovaným spoluobčanům nebo lidem s minimálním vzděláním.


22 říjen

Koalice s ČSSD? Ne, děkuji

V posledních dnech se intenzivně hovoří o nejrůznějších koaličních složeních budoucí vlády. Dle preferencí novináři celkem logicky přemýšlí o ČSSD a někoho k ní od KSČM, přes TOP 09 došlo i na ODS. Já však za sebe budu vždy říkat velmi důrazné "NE".

7 říjen

Není možné jen nepracovat a natahovat ruku

Rozhovor pro Parlamentní listy.

V málokom měl Jaromír Drábek během svého působení v čele Ministerstva práce a sociálních věcí tak výrazného odpůrce jako v Lence Kohoutové


2 říjen

Jak na to když...Hrozí exekuce

Strašák exekuce je velmi aktuální a palčivé téma. Když jsem procházel dotazy a prosby o pomoc, které mi poslední čtyři roky chodily, hrozící dluhová past byla velmi častým problémem. Proto jsem vytvořila následující základní postup.


20 září

Co navrhuji v sociální oblasti?

Solidarita s potřebnými je výsostně pravicové a konzervativní téma. Pravicová sociální politika spočívá v efektivní a dočasné pomoci, která člověku v sociální tísni umožní opět plně převzít odpovědnost za svůj život do vlastních rukou. Sociální pomoc státu proto není a do budoucna nemůže být doživotní bezpracnou sociální dávkou. .


15 září

Senátoři pohřbili šanci nasměrovat český neziskový sektor směrem ke standardům běžným v celé Evropě

Zákon o statutu veřejné prospěšnosti mohl do neziskového sektoru po letech tápání přinést větší stabilitu, zprůhlednit jeho fungování a přispět k lepší pověsti všech, kteří se v tomto sektoru pohybují.


13 září

Hry seniorů 2013

Ráda jsem přijala pozvání na Seniorádu do Čakovic. Soutěžící se bavili při disciplínách jako pétanque, ruské kuželky nebo střelba ze vzduchovky. Abych nepřijela s prázdnou vzala jsem jako povolený doping koláče z pekárny příjemné kavárny Mezi řádky kde pracují i lidé s lehkým mentálním postižením a koláče umí fantastické.


9 září

Záměr ČSSD mi připomíná novodobé otrokářství

Nejnovější návrh ČSSD - nezaměstnatelní budou vykonávat pomocné práce v domácnosti - je stejně potřeštěným nápadem jako povinná rodičovská pro otce. Korunu tomu dává někdejší odmítání veřejné služby, která byla pro sociální demokraty nepřijatelná.


5 září

Vláda v demisi láme vaz tisícům zaměstnanců a zaměstnavatelů

Vláda v demisi a Senát si zdravotně znevýhodněné občany přehazují jako horkou bramboru. Na vině je novela zákona o zaměstnanosti, která díky návrhu Lenky Kohoutové měla navrátit statut zdravotního znevýhodnění zpět do legislativy.


29 srpen

Rovnoměrné přerozdělování „bídy“ levicí sociální nepokoje nezastaví

Novinkou nedávných protiromských protestů je účast běžných obyvatel daného regionu. Ti se na mnoha místech přidali k oněm holohlavým mládencům, které často zdobí vysoká absence při hodinách dějepisu, a kariérním xenofobům sdruženým v obdobných spolcích jako DSSS. Přišli, protože dennodenně čelí sociálnímu napětí tváří tvář a potřebovali uvolnit ventil své narůstající nespokojenosti. 


22 srpen

Zvýšení minimální mzdy? Bič na nejslabší

Prezidentská vláda v čele s Jiřím Rusnokem hned po svém jmenování koketně pomrkává na českou společnost nebo, jak říká prezident Miloš Zeman, na dolních deset milionů.


21 srpen

Duel s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem

Přepis pořadu Ozvěny dne na ČRo Radiožurnál z 20. 8. 2013


20 srpen

Projev na schůzi k rozpuštění Poslanecké sněmovny

Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, nechci zakrývat fakt, že se dnes Sněmovna s největší pravděpodobností rozpouští i kvůli dvěma bývalým kolegům z mého klubu.


20 červen

OTEVŘENÝ DOPIS PŘEDSEDOVI NRZP

Některé věci se prostě musí vysvětlovat. Jsem chronický "vysvětlovač", musím zveřejnit otevřený dopis, který jsme zaslala předsedovi Národní rady osob se zdravotním postižením, panu Václavovi Krásovi jako reakci na lživé informace o mé osobě, jenž se objevily v tiskové zprávě  NRZP.

27 květen

Zastaví hyenismus Národní program péče?

Podle odhadů připadá v populaci na sto tisíc Čechů 500 lidí se závažným duševním onemocněním. Mnozí z nich se stávají obětí podvodníků nebo fatálními dlužníky bank. Po zbytek života se pak potýkají s chudobou, někteří končí na ulici, případně si rovnou v zoufalství sáhnou na život.  Včera zkoušeli hlavní problémy této nejzranitelnější skupiny pojmenovat odborníci ve Sněmovně, kam je pozvala poslankyně Lenka Kohoutová.  


15 květen

Inspirují se poslanci ČSSD Milošem Jakešem?

Podobně hluboký nesmysl, jaký vystřihla poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská pro ruskou agenturu ITAR-TASS, ve kterém přirovnává neziskovky k agentům zahraničních tajných služeb, jsem naposledy slyšela v tragikomickém projevu Milouše Jakeše na Červeném hrádku.


9 květen

sKarta? Podraz na třetí

Karta sociálních systémů, lidově sKarta, měla být jednou z možností výběru dávek ze sociálního systému, která měla primárně znemožnit zneužívání dávek. Zároveň měl stát v budoucnu ušetřit na poplatcích, které se váží k poštovním poukázkám.


25 březen

Potřebujeme génia, paní Müllerová

(Text je převzán z týdeníku Euro, z 25. 3. 2012)
Nezaměstnanost prudce roste a zdecimované úřady práce si s ní jen tak neporadí Bez práce je už téměř 600 tisíc Čechů, což je 8,1 procenta všeho práceschopného obyvatelstva. Jen od listopadu 2011 jich přibylo bezmála sto tisíc. Již nyní překonáváme tragické rekordy, a to ani nedosahujeme vrcholu, počet nezaměstnaných má kulminovat až koncem roku.


18 březen

Ministerstvo práce a sociálních věcí musí změnit špatný dotační systém v sociálních službách

Ministerstvo práce a sociálních věcí musí bezodkladně připravit jasná a koncepční pravidla pro financování sociálních služeb a řešit jejich hrozící rozklad především v hlavním městě Praze.


15 březen

Lenka Kohoutová: Mladí lidé mají být zdravě sebevědomí, bez ohledu na handicap

Nejen zimní sporty, ale i unikátní škola je specifikem Jánský Lázní. Obchodní akademie v Jánských Lázních je střední škola pro studenty se zdravotním postižením. Budova s kapacitou 102 studentů nabízí potřebný komfort jako rehabilitační pracoviště s odborným personálem, které poskytuje péči dle předpisu lékaře.


11 březen

MPSV znemožnilo správné fungování úřadů práce a nezaměstnanost stoupá

Během jednoho měsíce přibylo 7 874 lidí bez zaměstnání. Vyplývá to ze zkoumání Ministerstva práce a sociálních věcí a podle nejnovějších rezortních propočtů se průměrná míra nezaměstnanosti vyhoupla na 8,1%.


7 březen

Neřešené problémy na úřadech práce probere sociální výbor na mimořádném zasedání

Zajištění vyplácení sociálních dávek po rozhodnutí antimonopolního úřadu, který nedávno zrušil miliardovou zakázku na nový systém zavedený za ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), bude řešit výbor pro sociální politiku na mimořádném zasedání. S návrhem vystoupila na dnešní řádné schůzi výboru poslankyně Lenka Kohoutová (ODS) poté, co neprošel návrh na zařazení nového bodu jednání na program.


5 březen

Kohoutová: Nabízíme MPSV pomoc při řešení jeho současných problémů

Už dlouhodobě Ministerstvu práce a sociálních věcí nabízím pomocnou ruku s tím, jak se vypořádat s problémy, které na MPSV zbyly po bývalém vedení ministra Jaromíra Drábka a jeho prvního náměstka Vladimíra Šišky.


25 únor

Antimonopolní úřad rozhodl, MPSV jednalo protizákoně

Lenka Kohoutová: "Rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se naplnily naše obavy, že Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením tehdejšího ministra TOP 09 Jaromíra Drábka postupovalo v rozporu se zákonem, když uzavřelo smlouvy na nové počítačové systémy pro administraci výplaty sociálních dávek bez vypsání veřejné soutěže.


22 únor

Včasnou výplatu dávek zajistí jen konkrétní opatření, ne sliby

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová konečně přislíbila řešit opožděnou distribuci sociálních dávek. Stále však nevíme, co ministerstvo podnikne, aby se situace neopakovala.


19 únor

Lenka Kohoutová: Zákon předložený poslanci ODS pomůže neziskovkám

Poslanecká sněmovna jasnou většinou odsouhlasila nový zákon o změně právní formy občanských sdružení na obecně prospěšné společnosti. Ten předložila poslankyně ODS Lenka Kohoutová s dalšími poslanci nejsilnějšího vládního klubu a koaličních stran.


15 únor

Senátní návrh na zrušení sKaret by ublížil především postiženým

Můj názor na Karty sociálních systémů je konzistentní. Projekt není dopracovaný, nepřinesl větší komfort a nezajistil kontrolu při výplatě sociálních dávek, jak slibovalo vedení ministerstva práce a sociálních věcí.


12 únor

Lenka Kohoutová: Čekám rychlé rozhodnutí ÚOHS o IT zakázkách resortu práce a sociálních věcí

Vítám rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který nařídil Úřadu pro hospodářskou soutěž bezodkladně rozhodnout ve věci sporného nákupu IT systému pro vyplácení sociálních dávek.


1 únor

Lenka Kohoutová: "MPSV ruší nedokončený systém DONEZ, tím přijdeme o více než miliardu"

Občanští demokraté požadují vysvětlit, jak ministerstvo práce a sociálních věcí nahradí systém hlášení nezaměstnaných na poště (DONEZ). Systém se však ministerstvu práce a sociálních věcí nepodařilo dokončit a tak fungovala jen jeho represivní složka.


24 leden

Financování sociálních služeb potřebuje rychlou změnu

Dlouhodobě neřešený problém s nefunkčním financováním může už letos ohrozit poskytování sociálních služeb v České republice. Na dnešním jednání sněmovního sociálního výboru, který přímo na půdě Ministerstva práce a sociálních věcí kontroloval situaci v resortu, před tím varovali zástupci Občanské demokratické strany.

11 leden

Usilovat o zlepšení podmínek pro zaměstnávání OZP, je nutné i letos

Na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu došlo k setkání ministra Martina Kuby, poslankyně Lenky Kohoutové a zástupců významných zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením.


20 prosinec

PF 2013


12 prosinec

Výběr dávek pomocí sKarty je dobrovolný, definitivně

10.12. 2012 - Senioři se nemusí bát, důchody přes kartu sociálních systémů nepůjdou. A pro ostatní příjemce sociálních dávek je garantována dobrovolnost ve využití platební funkce karty.


5 prosinec

Lenka Kohoutová: Praha 9 potřebuje více kvalitní sociální péče, Červený kříž je dobrým příkladem

Více sociální a zdravotní péče na Praze 9, Český červený kříž zde rozšiřuje svou působnost. Konkrétně jde o střížkovský Domov pro seniory v Hejnické ulici. Zařízení poskytuje kromě ubytování i zdravotní a sociální péči, celodenní stravování, fyzioterapii a další odborné služby


12 listopad

Neuvážené změny ve výplatě dávek na bydlení zažehnány.Pořádek do sociálního bydlení vnese nový zákon

Z vládního daňového balíčku schváleného minulý týden poslaneckou sněmovnou vypadlo původně navrhované sloučení výplaty příspěvku a doplatku na bydlení, který měl nově plynout pouze lidem v hmotné nouzi. Podle expertky ODS na sociální oblast Lenky Kohoutové tak vládní koalice vyslyšela obavy, že by tyto změny negativně dopadly například na matky samoživitelky nebo seniory.


9 listopad

Lenka Kohoutová: Jsem ráda, že jsem mohla spoluvybírat nejodpovědnější firmy

Prestižní cena za odpovědné podnikání TOP Odpovědná firma odtajnila své letošní vítěze na slavnostním večeru v České národní bance. Krom rekordního počtu 80 firem, které o letošní titul soutěžily, budou mít tyto firmy také možnost postoupit do celoevropské soutěže.


23 říjen

Ministr Drábek má pozastavit vydávání sKaret,

Pozastavení vydávání sKarty příjemcům sociálních dávek doporučil včera ve večerních hodinách ministrovi Drábkovi sněmovní Výbor pro sociální politiku. S návrhem, aby ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nejdříve vyvrátilo vzniklé pochybnosti ohledně dobrovolnosti při způsobu výběru nepojistných sociálních dávek, přišla poslankyně ODS Lenka Kohoutová, která na problémy spojené s novým systémem vyplácení dávek upozorňuje dlouhodobě


5 říjen

Návštěva Znojemska na pozvání Charity ČR

Poprvé po třech letních měsících jsem se vypravila na Moravu. Tentokrát na pozvání pana Oldřicha Haičmana, ředitele Charity České republiky. Návštěva byla pochopitelně tematicky blízká mému zaměření, tedy sociální politice. Seznámila jsem se se sociálními službami a chráněnými poskytovanými v okolí Znojma.


2 říjen

Komentář k aktuálnímu dění na MPSV

Ráda bych krátce reagovala na aktuální dění na Ministerstvu práce a sociálních věcí.Na problémy MPSV upozorňuji skutečně dlouho. A mé obavy se bohužel potvrdily. Zadržení prvního náměstka Vladimíra Šišky nelze rozhodně brát na lehkou váhu.


28 září

Lenka Kohoutová: Statisíce postižených lidí se ani dnes nedostaly k příspěvku na péči kvůli hrubým c

Distribuci příspěvku na péči brzdí nový systém výplaty z dílny MPSV. Lidé s postižením, kteří potřebují pomoc při zvládání běžných denních aktivit, nemohou zaplatit svým asistentům.

18 září

Slavnostní otevření integrační školičky

Unikátní integrační skolička je otevřena na Praze 9. Děti v předškolním věku ji mohou pravidelně navštěvovat díky činnosti občanského sdružení Smíšek. Které se práci s dětmi postiženými, ale i těm ze sociálně slabých rodin, věnuje již šest let.


13 září

Reakce na tiskovou konferenci Ministerstva práce a sociálních věcí k zavádění sKaret

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se dnes na tiskové konferenci pochlubilo úspěšně dokončenou pilotní fází zavádění sKaret, prostřednictvím kterých budou nově vypláceny sociální dávky. Prezentovaný počet vydaných karet a uskutečněných transakcí však nemění nic na faktu, že MPSV svým postupem a výkladem zákona ohýbá koaliční dohody.


11 září

Miroslava Němcová a Lenka Kohoutová přivítaly v Kbelích české paralympioniky

Šestačtyřicet českých paralympioniků se po příletu z Londýna dočkalo patřičného přivítání. Na kbelském vojenském letišti na dosedající letadlo s českými reprezentanty kromě zástupců Českého paralympijského výboru čekala také předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a poslankyně Lenka Kohoutová, která ve sněmovně mimo jiné vede podvýbor pro osoby se zdravotním postižením a sociálně potřebné a jako členka petičního výboru se na jaře aktivně podílela na řešení sporů mezi sportovními svazy paralympioniků, které ohrožovaly účast českých reprezentantů na závodech v Londýně.


7 září

Čeští paralympionici podávají skvělé výkony navzdory sporům v českém paralympijském hnutí

Vnitřní spory o financování či administrativní záležitosti již nesmí české paralympijské sportovce limitovat. Veškeré neshody z minulých měsíců musí být definitivně vyřešeny do konce roku, aby se již neopakovaly mezinárodní represivní zásahy do českého sportu. Jen tak budou moci naši paralympionici pokračovat ve skvělých výkonech, které právě v těchto dnech předvádějí na paralympijských hrách v Londýně.” Uvedla to po návratu z Londýna poslankyně ODS a členka sociálního výboru Lenka Kohoutová, která na jaře iniciovala jednání o řešení sporů v paralympijském sportu na půdě sněmovního petičního výboru.


20 srpen

Ministr Drábek by měl s mlžením kolem sKaret přestat. Před svými vládními kolegy i veřejností

Karty sociálních systémů, které začal rezort práce a sociálních věcí vydávat všem příjemcům sociálních dávek, budí nespokojenost lidí i ombudsmana právem. Model zvolený ministrem Drábkem nemá oporu v koaliční smlouvě a neodpovídá dokonce ani výrokům samotných zástupců ministerstva, kteří se ještě před několika měsíci dušovali, že jim jde primárně o dostupné a bezplatné služby spojené s čerpáním dávek. Praxe dokládá opak.


19 srpen

Prověřování sporných zakázek rezortu práce a sociálních věcí musí pokračovat. I bez originálů smluv

Reakce na článek serveru www.novinky.cz ke ztrátě rámcových smluv na poskytování licencí k produktům Microsoft, 15. 8. 2012


14 červen

Poslanci poslali do druhého čtení zákon umožňující transformaci občanských sdružení

Poslaneckou sněmovnou dnes v prvním čtení prošel zákon, který umožní občanským sdružením změnit v případě jejich zájmu právní formu na obecně prospěšnou společnost. Tuto možnost doposud neziskové organizace neměly. Návrh zákona předložila skupina koaličních poslanců v čele s poslankyní ODS a členkou sociálního výboru Lenkou Kohoutovou.


1 červen

Podporované zaměstnání se dočká zákonné normy

Podporované zaměstnávání je velmi žádaná a přínosná sociální služba, které bohužel chybí legislativní ukotvení.Takový byl jeden z hlavních poznatků semináře, který pořádala Česká unie pro podporované zaměstnávání pod záštitou poslankyně ODS, Lenky Kohoutové.


24 květen

Sociální politika je především pravicové téma

Během minulého víkendu jsem jsem se zúčastnila konference pořádané hodonínskou ODS. Ta řešila problematiku sociální politiky. Během svého příspěvku, který se pochopitelně týkal tohoto tématu, jsem chtěla představit svůj způsob vnímání pravicové sociální politiky. Protože dle mého názoru, je téma sociálních otázek doménou především pravicových stran a ani v ODS se ho nebojíme řešit.


22 květen

Lenka Kohoutová: Podpoříme rodiny pečující o handicapované dítě

Rodiče handicapovaných dětí by měli v budoucnu pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, rodičům dětí s nejvyšší mírou závislosti by pak stát měl po vyčerpání rodičovské oproti nynějšku přilepšit o dva tisíce korun.


20 květen

Nová škola pro Bobříky

Lenka Kohoutová: Speciální škola v Praze Letňanech otevře dveře těžce postiženým dětem z Prahy a okolí.

V Praze Letňanech se po prázdninách otevře první speciální škola určená těžce postiženým dětem s kombinovanými vadami, jako je například hluchoslepota, mentální retardace nebo psychiatrická diagnóza spojená s hluchotou. Podle patronky projektu, poslankyně Lenky Kohoutové jde o jedinečný projekt, který umožní i dětem s těžkým zdravotním postižením posunout se ve svém vývoji dopředu.


6 květen

Uctění obětí války spojeneckých armád

Bylo mi ctí vzdát památku obětem války spojeneckých armád. Můj postoj nejvíce vystihnou samotné projevy, které jsem v posledních dnech měla tu možnost pronést na několika pientních aktech v Praze.


5 duben

Setkání s představiteli Společnosti Parkinson

5.4.2012 jsem měla příležitost přivítat ve své poslanecké kanceláři představitele Společnosti Parkinson. Konkrétně, paní Janu Večlovou (členku výboru) a pana Václava Fiedlera (předsedu sdružení). Zástupci mne přišli požádat o podporu při zvyšování povědomí o tomto onemocnění a pacientech, kteří jsou často přehlíženi, považováni (kvůli vnějším projevům nemoci) za osoby pod vlivem alkoholu a návykových látek. Podobným způsobem oslovují ještě několik dalších významných osob, které se zabývají českým zdravotnictvím. Na výše uvedená témata chtějí upozornit také výstupem pacientů na Říp, který se uskuteční 14.4.


30 březen

Ministr Drábek si musí udělat ve financování sociálních služeb pořádek

Situace s financováním sociálních služeb v České republice je skutečně alarmující. Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo apel zástupců neziskového sektoru vyslyšet a akutní situaci řešit. Zároveň by mělo konečně nastavit jasná pravidla financování sociálních služeb pro příští měsíce a roky.


14 březen

Lenka Kohoutová: Úsporné plány ministra Drábka jsou nereálné. Systém stále nefunguje

Úsporné plány ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) jsou nereálné, protože nově zaváděný informační systém na úřadech práce stále nefunguje. Uvedla to v reakci na dnešní tiskovou konferenci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka poslankyně ODS a expertka na sociální problematiku Lenka Kohoutová.


5 březen

Stejná šance - Zaměstnavatel 2012

Ráda jsem přijala nabídku od občanského sdružení Rytmus, abych podpořila již pátý ročník soutěže Stějná šance - zaměstnavatel 2012. Připojte se také a nanominujte některého ze zaměstnavatelů z otevřeného trhu práce, kteří se přihlásily ke konceptu společenské odpovědnosti firem tím, že lidem s postižením dávají šanci získat práci na otevřeném pracovním trhu. Já už jsem svoji nominaci odeslala.


3 březen

Ideová konference v Olomouci

Již čtvrtá ideová konference ODS, pořádaná v Olomouci, byla tentokrát na téma "Adresné dávky a podpora rodiny".
Můj příspěvek je možné shlédnout na následujícím odkazu.


1 březen

Projev k uctění památky pana Stanislava Stránského

Měla jsem tu čest, že jsem mohla promluvit za Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR na pohřbu pana Stanislava Stránského. Proslov je přiložen níže.


25 únor

Sportovci se mohou chystat na paralympiádu, dohled Mezinárodního paralympijského výboru zůstává

Na paralympiádu v Londýně budou moci jet všichni čeští hendikepovaní sportovci s odpovídající výkonností.  Mezinárodní paralympijský výbor totiž zrušil pozastavení členství Českému paralympijskému výboru ve své struktuře. 


7 únor

Poslanci ODS: Sociální demokraté situaci v Ústeckém kraji jen využívají ke své medializaci

Sociální demokracie prosazuje nekvalitní zákony a sociální nepokoje v Ústeckém kraji jen využívá ke své medializaci. Uvedla to poslankyně za Ústecký kraj Ivana Řápková poté, co bylo poslaneckou sněmovnou do prvního června přerušeno jednání o návrzích zákona z dílny hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové.


3 prosinec

Ideová konference ODS s názvem Právo a solidarita

V Ústí nad Labem proběhla ideová konference ODS, na které jsem vystoupila se svým příspěvkem "Prosazujeme adresný sociální systém, který pomáhá těm, kteří jej potřebují"

Příspěvek na této konferenci je možné shlédnout zde.


14 listopad

Lenka Kohoutová: Nový zákon o sociálním bydlení musí vzniknout co nejdříve

Problémy s bezdomovci v Praze pomůže řešit nový zákon o sociálním bydlení, ve kterém budou definovány jednotlivé stupně bydlení od azylu přes tréninkové bydlení až k životu v běžném nájemním bytě. Shodli se na tom včera účastníci kulatého stolu z řad politiků, zástupců ministerstva práce a sociálních věcí a neziskových organizací na půdě poslanecké sněmovny.


25 říjen

Sociálně vyloučení nejsou jen Romové

Boj proti sociálnímu vyloučení vyžaduje účinné preventivní kroky i postih, shodli se účastníci odborného semináře "Vyloučené komunity - výzva pro českou společnost", jež na půdě Senátu ČR pořádal jeho místopředseda Petr Pithart. Představit své poznatky s vyloučenými skupinami obyvatel přišli zástupci neziskových organizací, veřejné správy i soukromého sektoru.


24 říjen

Nedostatek kvalitní léčby roztroušené sklerózy, RS centra hlásí stop stav

V pondělí 24. 10. proběhl v Konírně Poslanecké sněmovny kulatý stůl odborníků na téma Dostupnost léčby roztroušené sklerózy v ČR, který iniciovala organizace European Multiple Sclerosis Platform (EMSP) ve spolupráci s pacientskou organizací Unie Roska.


18 říjen

V konírně se setkali lidé se zážitkem chudoby

Zodpovědnost za svůj život, návaznost sociální práce a kooperace neziskových organizací. Takové byly hlavní závěry Pražského setkání lidí se zážitkem chudoby pořádaného EAPN (European Anti Poverty Network) v prostorách Konírny Šternberského paláce. Záštitu nad akcí hrdě převzala poslankyně ODS Lenka Kohoutová.


4 říjen

Premiér Nečas se setkal se zástupci předních českých nadací a fondů

V úterý 4. října se premiér vlády České republiky Petr Nečas setkal s členskými nadacemi a fondy sdruženými v asociacích Fóra dárců. Akce se konala u příležitosti debaty o aktuální situaci českých nadací a fondů na půdě Poslanecké sněmovny a pod záštitou paní poslankyně Lenky Kohoutové.


4 říjen

Zákonodárci představili starostům dopady sociální reformy na obce

Zástupci obcí a poslanců ODS si včera během společného setkání v Táboře vyměnili názory na přesun kompetencí v sociální oblasti z obcí na úřady práce. S touto novinkou počítá nedávno schválená první fáze sociální reformy.


20 září

Stacionář hodný jednadvacátého století vznikl na Praze 9

Praha 9 zkvalitňuje služby pro seniory. Rekonstrukce za padesát milionů umožní dennímu stacionáři na pražském Střížkově poskytovat kvalitní a zároveň dostupnou péči lidem s Alzheimerovou chorobou. Slavnostní otevření objektu v Hejnické ulici pod záštitou primátora Bohuslava Svobody. Magistrát hlavního města Prahy poskytl rozhodující finanční pomoc, která rekonstrukci bývalého penzionu pro seniory umožnila.


20 září

Republikový sjezd NRZP

Republikové shromáždění Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) se neslo v poklidném duchu. Zástupci NRZP, ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí spolu s poslanci diskutovali o krocích a dopadech sociální reformy číslo I.


14 září

Návštěva v MŠ a ZŠ speciální Diakonie ČCE

Byla jsem pozvána, abych se blíže seznámila s prací a fungováním speciální MŠ a ZŠ na Praze 4, jejímž zřizovatelem je Diakonie ČCE. Paní ředitelka Mgr. Pekařová mě nejen provedla celým zařízení, které v tuto chvíli vzdělává 44 dětí, ale také hovořila o mnohých nesystémových věcech, které speciální školství provázejí.


14 září

Kdo je to bezdomovec? Ptalo se Brno

Na brněnském výstavišti se řešily nejpalčivější problémy spojené s bezdomovectvím. A to v rámci konference „Bezdomovec - kdo to je?“, pořádané Sdružením azylových domů České republiky.


6 září

K6: Příspěvek na péči bude nadále vyplácen přímo příjemcům

Příspěvek na péči nebude vázán na poskytovanou sociální službu a nadále bude vyplácen přímo příjemcům, jak s tím počítal původní návrh Ministerstva práce a sociálních věcí. Zástupci koalice se na tom dohodli dnes ráno na zasedání odborné skupiny ve formátu K6. V rámci druhé fáze sociální reformy koaliční partneři předloží návrhy na zavedení účinných kontrolních mechanismů, které zajistí efektivní kontrolu a zamezí zneužívání příspěvku na péči.


2 září

Reakce na dopis NRZP

Národní rada osob se zdravotním postižením rozeslala svým členům dopis týkající se pozměňovacího návrhu ve smyslu vyplácení příspěvku na péči těm osobám, které péči poskytují. Považuji za důležité mé odpovědi zveřejnit, aby se předešlo dalším nedorozuměním.


1 září

Lenka Kohoutová: Příspěvek na péči má být vyplácen těm, kteří ji poskytují

Vyplácení příspěvku přímo poskytovatelům sociálních služeb zajistí větší adresnost a omezí nesprávné nakládání s těmito prostředky. Handicapovaní se však budou dál svobodně rozhodovat, komu a za jaký typ péče tyto státní prostředky půjdou. Uvedla to dnes poslankyně a expertka ODS Lenka Kohoutová před jednáním pléna poslanecké sněmovny, které se bude ve druhém čtení zabývat sociální reformou. Reagovala tak na prohlášení Národní rady zdravotně postižených (NRZP) v čele s Václavem Krásou, která toto opatření odmítá.


30 srpen

Karta sociálních systémů pouze pro ty, co zneužívájí dávky

Poslanci ODS dnes na jednání výboru pro sociální politiku podpořili vládní návrh první fáze sociální reformy. Výbor odhlasoval také všechny změny, na kterých se v minulých týdnech dohodla pracovní skupina koaličních poslanců se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí.


17 srpen

IV. ročník Parkinsoniády 2011

Česká republika hostila mezinárodní sportovní hry nemocných Parkinsonovou nemocí, které organizuje Klub parkinsoniků Slovácko v Dubňanech, ve sportovním areálu Želva.