Aktuality » Kvóty mě uráží, ženy se prosadí samy
4 srpen

Kvóty mě uráží, ženy se prosadí samy

(zdroj: ECHO 24.cz)
Návrat do velké politiky chystá po roce bývalá poslankyně ODS Lenka Kohoutová. Zakladatelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením dostala v pondělí nominaci od svých kladenských kolegů.


A postaví se tak obhajujícímu Jiřímu Dienstbierovi z ČSSD, který obvod převzal po svém otci. Že půjde o vypjatý souboj, je jasné už dnes. Kohoutová dlouhodobě kritizuje třeba kvóty pro ženy, s nimiž ministr Sobotkovy vlády přišel před několika dny.

Jak se zrodil nápad na vaši kandidaturu do Senátu?

Oslovila mě kladenská organizace, až poté jsem o tom začala sama uvažovat. Mou prioritou byla vždy Poslanecká sněmovna. Potěšil mě ale zájem o mou osobu a moji práci v sociálních a lidskoprávních tématech. Když jsem včera dostala 26 z 27 hlasů, řekla jsem, že jdu do toho.

Stejně jako ministr Dienstbier se soustředíte na sociální problematiku a lidskoprávní otázky. Očekáváte v kampani s Dienstbierem vyostřené souboje?

Nemyslím, že priorita je, abych soutěžila s Dienstbierem. Všechny kandidáty považuji za silné. Je ale pravda, že nějaké střety mezi námi z logiky věci budou. Sociální politika je tu od toho, aby hodila lidem v nouzi záchranné lano. Nejde o nekonečné vyplácení dávek, za které si sociální demokracie snaží nakoupit voliče a přízeň. Jsou tu samozřejmě témata, v nichž se neshodneme. Nechci třeba dělat segregaci a pozitivní diskriminaci. Vadí mi proto příspěvek pro romské studenty. To má zajišťovat nadační fond nebo neziskovka. Stát takto rozdělovat občany prostě nesmí. Máme jen jedny zákony, před kterými si musí být všichni občané rovni. Nemůžeme si myslet, že pro barvu kůže bude mít někdo nějaká privilegia.

Dalším tématem, na němž se zřejmě neshodnete, jsou kvóty pro ženy v politice...

Ano, i to je silné téma. Mě jako ženu kvóty uráží. Jsem pro, aby byly ženy v politice. Ale schopná žena se umí prosadit sama. A to není fráze. Podívejte se na podnikatelky, top manažerky, starostky. Ty se tam dostaly vlastní prací. Jestliže žena disponuje nějakými schopnostmi, umí je často využít lépe než muž.

Žen v politice je ale málo. Nemůže to plán ČSSD změnit?

Máme málo žen v politice, ale ne proto, že je tam nikdo nechce. Důvod vidím spíše v tom, že jako pro matky je pro ně politika časově velmi náročná. Proto se vstupem do politiky třeba váhají. Ale nechme to na nich. Kvóty jsou to samé, jako kdyby se řeklo, že u vás v redakci ECHO24.cz musí být určitý počet žen. A když ne, tak vás zavřou. Podobné je to i s plánovanými sankcemi, pokud politická strana kvóty nedodrží. To mi připadá protiústavní. Co když někdo založí stranu mužů? Bude automaticky sankcionován? To je absurdní.